Elektra
Namo elektrą nusprendžiau išsivedžioti pats. Pradžioje su žmonele pasiplanavome, kur kas stovės, kur norime turėti jungtukus ir kiek rozečių. Svarbu nepamažinti :) Eigoje dar viskas keitėsi. Tiek rozečių kiekis, tiek įleidžamų švietuvų kiekis, bei vietą. Būtent tai, kad eigoje pradedi svartyti ar tikrai apie viską pagalvojau, pakeitė mano nuomonę. Todėl kitą kart norėčiau, kad kas suprojektuotų viską, o man liktų tik išvedžioti. Kad būtų vaizdingiau įdėsiu preliminarų plano juodraštį. Nekreipkit dėmesio į primityvius sutartinius ženklus, ir tai kad nenurodytas rozečių kiekis taške :)
![]() |
1a planas |
![]() |
2a planas |
Iškart skubu nuraminti, jog skydeliui pajungti samdžiau elektriką, kuris pajungė įvadą, sumontavo visus automatus, nuotekio rėles, paskirstė fazes. Beje skydelio plano neišpeikė, tik sukritikavo, kas turi eiti per nuotekio relę, o kas ne. Apžiurėjo, ar tvarkingai vedžiojami laidai. Žodžiu, pasirodė kategoriškas, su rimtu požiuriu į darbą.
Taigi dar prieš laukdamas langų pradėjau kasinėti pagrindines magistrales. Draugai protino, jog jei namas be langų, tai mano kabelius išrinks vagys. Nors man atrodo, jog nebe tie laikai, kai būdavo vagiamas varis :)
Taigi pradžioje nusipirkau apie 400 m kabelio: 200m YDYp (B-VVP) 3x1,5mm ir 200m 3x2,5mm storio monolitinio plokščio instaliacinio kabelio. Kaip vėliau paaiškėjo tai buvo tik pradžia, vėliau teko pirkti mažesniais kiekiais, bet turbūt tiek pat. Verta paminėti, jog kabelio kaina skelbimuose dažnai yra geresnė nei prekybcentruose su akcija. Grindyse kabelį moviau į techninį juodą politieninį vamzdį d16-d20. O lubomis vedžiojau kišdamas į gofruotą techninį vamzdį d16-d20, kuris pasirodė lengvai pažeidžiamas. Kažkuriame bloge esu matęs jį net smėlyje slepė - to daryti nepatarčiau. Dar patarimas - kuriuo nepasinaudojau, kad pirkti storesnį techninį vanzdį, kad kišant daugiau nei vieną kabelį nereikėtų daug keiktis. O naudojant gofruotą ilgoms distancijoms reikai pirkti iškart su viela. Kadangi temperatūra pavasariška, tai kabelis standesnis, šiltu metu laiku kišti į siaurą vamzdį bus sudėtinga.
Prieš grežiant skyles reikia pasidomėti kokiam aukštyje jas grežti. Taigi mano žiniomis:
- jungtukai 90 cm nuo būsimų grindų
- rozetės 30 cm nuo būsimų grindų
- min 10 cm nuo langų, durų ir kitų angų kraštų
- min 10 cm atstumu nuo patalpų kampų.
Kabeliai vedami:
- TIK stačiais kampais.
- Horizontaliai vedami kabeliai turi būti ne arčiau nei 15 cm nuo grindų ir lubų
- Vertikaliai vedami kabeliai min 10 cm atstumu nuo langų, durų ir kitų angų kraštų 10 cm atstumu nuo patalpų kampų
Ant sienos kabelius kaliau "skopkėm", ar kaip ten jos lietuviškai? Kabelių kabėm? 0,8-0,9mm kiek pamenu. Laidų sujungimus dariau dėžutėse. VISUS kabelių galus verta užsirašyti ir sužymėti, vėliau pamiršit, ir užtinkavus suksit galvą, kas čia do galas.
![]() |
Reiktų vengti, kai į dežutę sueina daug kabelių |
Kadangi keramika skylėta, tai vedžiojant į taškus, 5-10cm prieš dežutę išgręži gražtu skylę blokelyje ir perkiši laidą, kad išlystų dėžutės vidurį. Kabeliai nesitabaluoja, labai tvarkingai laikos.
Nusipirkau būsimas Liregus Epsilon MD2 pagilintas 6 potinklines dežutes. Kam? Kad būtų galima markeriu pažymėti tiksliai busimas rozetes ar jungtukus ir kad atstumai tarp skylių butų tikslūs. Kodėl 6 vnt? O todėl, kad nežinojau, jog standartiškai taške būna max 5 rozetės. Net rozečių rėmėliai dažniausiai buna max 5 vietų. Aišku galima rasti ir 6, bet aš už šias papildomas skyles namo atsiprašiau ir šeštają koše užtepiau. Kas nedirba - tas neklysta :)
Skyles gręžiau berods 83mm karūna iš senukų, kurios vienas dantis neatlaikė. Nors gręžti keramiką nesudėtinga, netlaikė ir iš brolio skolintas perfas Matrix, kuris rimtai paspaudus pradejo buksuoti. Supratau, kad tokiam darbui reikia rimtesnio įrankio. Kitam statomam namui - žinosiu. :) Nors ką aš čia - kitam namui nebus nei noro, nei finansų :)
![]() |
Silikatą grežti buvo sunkiau |
Beje virtuvėje rozetes išgrečiau 30 cm aukštyje, po to kažkur užmačiau, jog sumontavus baldus, prie jų nebus galima prieiti. Pasirodė logiška. Todėl teko taisytis ir pažeminti, jog būtų galimą jas pasiekti nuėmus virtuvės apatinę apdailos juostą (cokolį).
Kabelius suvedžiau į skydelio vietą garaže.
![]() |
Kabelių medis |
Skydelį bei automatus rinkausi iš ABB ir HAGER firmos. Pasirinkau HAGER nors kaina beveik identiška buvo. Kas nustebino, kad firmos naudoja skirtingas 3polių pajungimo šynas. Jie turesi 2 skirtingų tipų automatus pajungt nepavyks arba ko gero reikės chalturint. Skydelis pas mane HAGER VU48NE - 48 vietų. Norėjau pirkt mažesnį pvz 36, nors eletrikas primigtynai siūlė pirkt 48 vietų, ale rezervui. Tai ir gavosi viena eilė vapše tuščia:
![]() |
Skydelis |
Geriausia kainą Kaune parodė Elstila ir Skiraida. Viskas kas foto (skydelis, automatai, nuotekio rėles, šynos) atsėjo ~216 eur.
Silpnosios srovės ir signalizacija
Prasimėčiau interneto bei tv kabelius į kiekvieną kambarį. Nors juk prie WIFI gyvenam. Tai pat išsivedžiojau gaisrinius kabelius (raudonus) į vietas kur bus temperatūriniai bei dūmų davikliai.
Apie apsaugos sistemą, daug pliurpti nekorektiška. Tik tiek, kad pasirinkau visus daviklius laidinius, nes belaidžiai atrodo nepatikimi ir labiau skirti, kai signalizaciją diegi įrengtam butui ir nenori štrabuoti sienų. Čia viskas buvo paprasčiau, nes pažįstamas tos srities žmogus išklausė ko noriu, primetė, ko reikia ir kaip darytų sau, bei parinko įrangą. Tada milijoną kartų konsultavo telefonu ir kantriai atsakinėjo į mano klausimus. Ačiū Edgarui už kantrybę. Sunkiausia pasirodė signalizacijos suprogramavimas. Manualas toks ne user-friendly, kad nu nafik. Pirmą kartą darant kažkoks kosmosas. Paskui, kai perpranti saves klausi, kas ten sunkaus buvo? :)
Tiesa pasakius daug dalykų jau pamiršau. Pvz kaip pajungti lauko sireną :) Kitu atveju tai būtų atskiras įrašas. Žiurint į nuotraukas smagu prisiminti, kokius rebusus sprendžiau.
![]() |
Lauko sirenos pajungimas |
Bendrai paėmus kiek sugaišau laiko sunku pasakyti. Nes dirbi tik savaitgaliais, arba tarp kitų darbų. Bet aišku, kad jei bent kažką sugebi, pačiam daryti verta. Jei ko nesugebi arba abejoji - samdai.